HKR 2018

Results list 2005

  • HKR Men - Slalom

    Platz Name Nation Zeit
    Pranger Manfred AUT 01:31.51
    Matt Mario AUT 01:31.63
    Kostelic Ivica CRO 01:31.75
    4 Schoenfelder Rainer AUT 01:31.84
    5 Grandi Thomas CAN 01:32.16
    6 Moelgg Manfred ITA 01:32.42
    7 Bourgeat Pierrick FRA 01:32.50
    8 Raich Benjamin AUT 01:32.58
    9 Larsson Markus SWE 01:32.62
    10 Vogl Alois GER 01:32.66
    11 Thaler Patrick ITA 01:32.74
    12 Ligety Ted USA 01:32.80
    13 Vidal Jean Pierre FRA 01:32.83
    14 Albrecht Kilian AUT 01:32.91
    15 Palander Kalle FIN 01:33.03
    16 Engl Kurt AUT 01:33.10
    17 Marinac Martin AUT 01:33.13
    18 Rothrock Tom USA 01:33.14
    19 Sporn Andrej SLO 01:33.17
    20 Kosir Jure SLO 01:33.54
    21 Rajala Jukka FIN 01:33.98
    22 Semple Ryan CAN 01:34.00
    23 Deville Cristian ITA 01:34.07
    24 Valencic Mitja SLO 01:34.44
    DNF Bank Ondrej CZE
    DNF Bergamelli Giancarlo ITA
    DNF Buraas Hans Petter NOR
    DNF Byggmark Jens SWE
    DNF Cochran Jimmy USA
    DNF Fill Peter ITA
    DNF Georgiev Stefan BUL
    DNF Grubelnik Drago SLO
    DNF Hansson Martin SWE
    DNF Herbst Reinfried AUT
    DNF Janyk Michael CAN
    DNF Karlsen Truls Ove NOR
    DNF Kroisleitner Martin AUT
    DNF Mcdonald Paul USA
    DNF Minagawa Kentaro JPN
    DNF Oosterbaan Rogier NED
    DNF Oskaarsson Kristjan Uni ISL
    DNF Perathoner Alan ITA
    DNF Rocca Giorgio ITA
    DNF Schlopy Erik USA
    DNF Svindal Aksel Lund NOR
    DNF Vajdic Bernard SLO
    DNF Yuasa Naoki JPN
    DNF Zurbriggen Silvan SUI
    DNQ2 Aamodt Kjetil Andre NOR
    DNQ2 Albrecht Daniel SUI
    DNQ2 Amiez Sebastien FRA
    DNQ2 Baxter Alain GBR
    DNQ2 Biggs Patrick CAN
    DNQ2 Defago Didier SUI
    DNQ2 Dragsic Mitja SLO
    DNQ2 Gorza Ales SLO
    DNQ2 Heimschild Ivan SVK
    DNQ2 Imboden Urs SUI
    DNQ2 Kalwa Michal POL
    DNQ2 Knight Chip USA
    DNQ2 Kunc Mitja SLO
    DNQ2 Leino Jukka FIN
    DNQ2 Marshall Jesse USA
    DNQ2 Miller Bode USA
    DNQ2 Neureuther Felix GER
    DNQ2 Nilsen Andreas NOR
    DNQ2 Oprja Deyvid EST
    DNQ2 Roy Jean Philippe CAN
    DNQ2 Sasaki Akira JPN
    DNQ2 Schmid Hannes Paul ITA
    DNQ2 Seck Leyti SEN
    DNQ2 Senoner Lucas ITA
    DNQ2 Simari Birkner Cristian Javier ARG
    DNQ2 Stiansen Tom NOR
    DNQ2 Tissot Stephane FRA
    DNQ2 Ulianov Dmitrij RUS
    DNQ2 Zrncic Dim Natko CRO
    DNS Jerman Andrej SLO
    DNS Von Hohenlohe Hubertus MEX
    DIS Brolenius Johan SWE
    DIS Dimitriadis Vassilis GRE
    DIS Myhrer Andre SWE
  • HKR Men - Super-G

    Platz Name Nation Zeit
    Maier Hermann AUT 01:22.39
    Rahlves Daron USA 01:22.41
    Strobl Fritz AUT 01:22.93
    4 Defago Didier SUI 01:23.02
    5 Miller Bode USA 01:23.06
    5 Svindal Aksel Lund NOR 01:23.06
    7 Raich Benjamin AUT 01:23.10
    8 Aamodt Kjetil Andre NOR 01:23.13
    9 Goergl Stephan AUT 01:23.17
    10 Gruenenfelder Tobias SUI 01:23.35
    11 Walchhofer Michael AUT 01:23.40
    12 Fill Peter ITA 01:23.45
    13 Gruber Christoph AUT 01:23.61
    14 Streitberger Georg AUT 01:23.68
    15 Reichelt Hannes AUT 01:23.72
    16 Buechel Marco LIE 01:23.78
    17 Bourque Francois CAN 01:23.84
    18 Solbakken Bjarne NOR 01:23.86
    19 Scheiber Mario AUT 01:23.89
    20 Hari Konrad SUI 01:24.02
    20 Jaerbyn Patrik SWE 01:24.02
    22 Gufler Michael ITA 01:24.12
    23 Heel Werner ITA 01:24.23
    24 Ertl Andreas GER 01:24.28
    25 Kulbeck Ole Magnus NOR 01:24.35
    25 Lanzinger Matthias AUT 01:24.35
    27 Hoffmann Ambrosi SUI 01:24.36
    28 Staudacher Patrick ITA 01:24.37
    29 Poisson David FRA 01:24.47
    30 Gruenenfelder Juerg SUI 01:24.48
    31 Dalcin Pierre Emmanuel FRA 01:24.56
    32 Eckert Florian GER 01:24.66
    33 Kernen 2 Bruno SUI 01:24.69
    34 Guay Erik CAN 01:24.94
    35 Jerman Andrej SLO 01:24.95
    36 Macartney Scott USA 01:24.96
    37 Anderson David CAN 01:25.04
    38 Thanei Stefan ITA 01:25.11
    39 Mickel Finlay GBR 01:25.30
    40 Fiala Jakub USA 01:25.37
    41 Girardi Walter ITA 01:25.42
    42 Spencer Dane USA 01:25.44
    43 Johnson Justin J. USA 01:25.47
    44 Spence Brad CAN 01:25.53
    45 Bertrand Yannick FRA 01:25.66
    46 Branch Craig AUS 01:25.83
    47 Cretier Claude FRA 01:25.84
    48 Kucera John CAN 01:26.10
    49 Sulzenbacher Kurt ITA 01:26.27
    50 Zahrobsky Petr CZE 01:26.97
    51 Sparovec Gregor SLO 01:27.10
    52 Nyman Steven USA 01:27.59
    53 Kalwa Michal POL 01:29.85
    54 Heimschild Ivan SVK 01:30.04
    DNF Bishop Wade H USA
    DNF Chestakov Pavel RUS
    DNF Grugger Johann AUT
    DNF Hume Jeff CAN
  • Junior-Race - Junior

    Platz Name Nation Zeit
    Hirschbuehl Christian AUT
    Hollaus Christine AUT
    Kroell Stefanie AUT
    Mayer Matthias AUT
    Morik Michelle AUT
    Pernkopf Evelyn AUT
    Poelzgutter Benjamin AUT
    Walder Christian AUT
    De Menech Simone ITA
    Girardi Sandy ITA
    Hitthaler Lukas ITA
    Kral Benjamin ITA
    Lunger Verena ITA
    Peintner Doris ITA
    Stuerz Katharina ITA
    Tratter Julian ITA
    Durstberger Ulrich AUT
    Gradwohl Lisa AUT
    Kandler Christian AUT
    Koenig Thomas AUT
    Lair Daniela AUT
    Rohrweck Johannes AUT
    Scharner Nina AUT
    Vesztergom Pia AUT
    4 Bugnard Valerie SUI
    4 Casutt Gian Carlo SUI
    4 Holenstein Seline SUI
    4 Keller Thomas SUI
    4 Lareida Lucrezia SUI
    4 Luescher Tim SUI
    4 Niquille Maic SUI
    4 Vogel Nadja SUI
    5 Falch Thomas AUT
    5 Fuchs Simone AUT
    5 Geisler Jasmin AUT
    5 Nagiller Clemens AUT
    5 Nagiller Roman AUT
    5 Plattner Nina AUT
    5 Prantl Barbara AUT
    5 Wieser Manuel AUT
    6 Heeb Simon LIE
    6 Hoop Barbara LIE
    6 Kindle Nicola LIE
    6 Oehri Josef LIE
    6 Schaedler Annie LIE
    6 Schaedler Vanessa LIE
    6 Schaefer Nicolas LIE
    6 Sprenger Patricia LIE
    7 Boehm Sebastian GER
    7 Eckert Paul GER
    7 Eigler Florian GER
    7 Huebner Monica GER
    7 Klingseisen Katja GER
    7 Moser Michaela GER
    7 Schmid Nicola GER
    7 Zacher Andi GER
    8 Ahac Urska SLO
    8 Gasperin Timi SLO
    8 Hribar Tim SLO
    8 Pernek Jure SLO
    8 Smodis Nika SLO
    8 Sovic Tomaz SLO
    8 Steharnik Marusa SLO
    8 Stuhec Ilka SLO