HKR 2020

Results list Year by Year 1956

  • HKR Men - Combined

    Platz Name Nation Zeit
    Sailer Toni AUT 0.00
    Rieder Josef AUT 5.94
    Werner Bud USA 6.06
    4 Schneider Othmar GER 6.36
    5 Miller Ralph USA 6.50
    6 Oberaigner Ernst AUT 7.41
    7 Leitner Hias AUT 9.04
    8 Talianov Victor RUS 10.47
    9 Zimmermann 1 Egon AUT 10.62
    10 Behr Sepp GER 10.72
    11 Lanig Hanspeter GER 10.86
    12 Schuster Walter AUT 10.92
    13 Strolz Martin AUT 11.72
    14 Hillbrand Gebhard AUT 12.38
    15 Wagnerberger Fritz GER 12.96
    16 Burrini Bruno ITA 13.25
    17 Molterer Anderl AUT 13.30
    18 Burrini Gini ITA 13.38
    19 Alberti Bruno ITA 14.25
    20 Czarniak Wlodzimierz POL 15.75
    21 Roj Gasienica Andrzej  POL 17.34
    22 Streeter Leslie USA 18.01
    23 Suter Kaspar SUI 18.54
  • HKR Men - Downhill

    Platz Name Nation Zeit
    Sailer Toni AUT 02:57.80
    Werner Bud USA 03:00.50
    Molterer Anderl AUT 03:01.20
    4 Miller Ralph USA 03:03.60
    5 Schuster Walter AUT 03:03.60
    6 Lanig Hanspeter GER 03:04.80
    6 Hinterseer Ernst AUT 03:03.90
    8 Schneider Othmar AUT 03:04.80
    9 Rieder Josef AUT 03:06.20
    10 Oberaigner Ernst AUT 03:06.60
    11 Zimmermann 1 Egon AUT 03:08.30
    12 Hillbrand Gebhard AUT 03:08.50
    13 Schweiger Pepi GER 03:09.60
    14 Leitner Hias AUT 03:09.60
    15 Talianov Victor RUS 03:09.70
    16 Alberti Bruno ITA 03:10.00
    17 Wagnerberger Fritz GER 03:10.70
    18 Strolz Martin AUT 03:10.90
    19 Czarniak Wlodzimierz POL 03:11.60
    20 Burrini Gino ITA 03:11.90
    21 Burrini Bruno ITA 03:12.10
    22 Streeter Leslie USA 03:13.40
    23 Behr Sepp GER 03:13.50
    24 Milianti Paride ITA 03:13.80
    25 Roj Gasienica Andrzej  POL 03:14.50
    26 Suter Kaspar SUI 03:15.00
    27 Obermueller Beni GER 03:15.10
    28 Sjaastad Asle NOR 03:16.30
    29 Dodge Brooks USA 03:16.60
    30 Melville Marvin USA 03:17.00
    31 Perillat Guy FRA 03:17.20
    32 Zarycki Jan POL 03:17.30
    33 Flurin Andeer SUI 03:18.90
    34 Bogdalek Jaroslav CSR 03:19.50
    35 Berge Guttorm NOR 03:21.20
    36 Mitchell Dick USA 03:21.80
    37 Gustafsson Sture SWE 03:24.70
    38 Sollander Stig SWE 03:24.70
    39 Beck William USA 03:25.30
    40 Krajnak Vlado CSR 03:26.60
    41 Hennrich Kurt CSR 03:27.20
    42 Breches Georges FRA 03:27.30
    43 Corcoren Tom USA 03:27.80
    44 Moriarty Marvin USA 03:28.40
    45 Gamon Hermann AUT 03:29.30
    46 Marusarz Josef POL 03:31.60
    47 Blanck Bengt SWE 03:32.20
    48 Patocka Vladimir CSR 03:32.80
    49 Stiehl Petr CSR 03:32.90
    50 Dimitrov Georgi BUL 03:33.10
    51 Stoeckenius Rolf SUI 03:35.60
    52 Bertrand Andre CAN 03:37.60
    53 Cermak Evzen CSR 03:39.60
    54 Varochkin Gueorgui  BUL 03:40.10
    55 Casty Roman SUI 03:42.20
    56 Thordarson Eynstein ISL 03:42.40
    57 Folliquet Jan FRA 03:42.70
    58 Dornik Ludvik YUG 03:45.80
    59 Ilija Joze YUG 03:46.20
    60 Opdal Kaere NOR 03:47.80
    61 Dalman Olle SWE 03:51.80
    62 Molne Luis ESP 03:52.80
    63 Czenkely Frank YUG 03:56.70
    64 Hakkinen Kalevi FIN 03:58.60
    65 Arias Luis ESP 03:58.70
    66 Charkov Jouri RUS 03:59.90
    67 Gardner N. GBR 04:04.00
    68 Christjansson E.v. ISL 04:05.80
    69 Kuncic Joze YUG 04:09.00
    70 Budinek Vojtek YUG 04:09.20
    71 Slachta Daniel CSR 04:11.60
    72 Gladsone Ch. GBR 04:23.10
    73 Prihoda Frank AUS 04:56.60
    74 Guilera Jose Maria ESP 04:58.80
    75 Mark Toni AUT 05:00.90
    76 Moga Jose ESP 05:45.20
    77 Arche Jose Maria ESP 06:10.40
    DNF Zillibiller Karl GER
    DNF Zechhini Lino ITA
    DNF Viollat Emile FRA
    DNF Viladomat Francisco ESP
    DNF Tschertichew Guennadi RUS
    DNF Tourounine Viktor RUS
    DNF Tiourine Averki RUS
    DNF Talens Jaime ESP
    DNF Soltiys Michel CSR
    DNF Rivera Andres ESP
    DNF Olafsson Hans SWE
    DNF Oernolfsson Vladimir ISL
    DNF Oelckers Hernan CHI
    DNF Nilsson Ake SWE
    DNF Navarete Sergio CHI
    DNF Mattson Lars SWE
    DNF Mackintosh Douglas GBR
    DNF Mackintosh Charlach GBR
    DNF Kalpala Eino FIN
    DNF Jakobsson Stein ISL
    DNF Igaya Chiharu JPN
    DNF Hammersley Arturo CHI
    DNF Haecher Hans GER
    DNF Gramshammer Pepi AUT
    DNF Folliquet Jan FRA
    DNF Filato Alexandre RUS
    DNF Dayson B. AUS
    DNF Day W. AUS
    DNF Ciaptak Jan CSR
    DNF Christjansson Stefan ISL
    DNF Choustov Sergei RUS
    DNF Aslangul Anthony AUS
    DNF Angelov Peter BUL
    DNF Andresen Hans Magnus NOR
    DNF Alonen Pekka FIN
    DNF Zugowitz YUG
  • HKR Men - Slalom

    Platz Name Nation Zeit
    Sailer Toni AUT 02:26.70
    Rieder Josef AUT 02:30.30
    Schneider Othmar AUT 02:33.20
    Behr Sepp GER 02:32.50
    5 Obereigner Ernst AUT 02:33.40
    5 Igaya Chiharu JPN 02:33.40
    7 Leitner Hias AUT 02:33.50
    8 Miller Ralph USA 02:35.10
    9 Corcoren Tom USA 02:35.70
    10 Sollander Stig SWE 02:36.60
    11 Talianov Victor RUS 02:36.90
    12 Werner Bud USA 02:44.10
    12 Berge Guttorm NOR 02:37.20
    14 Strolz Martin AUT 02:38.40
    15 Zimmermann 1 Egon AUT 02:39.10
    16 Cermack Evzen CSR 02:40.30
    17 Burrini Bruno ITA 02:40.60
    18 Burrini Gino ITA 02:40.90
    19 Zechhini Lino ITA 02:41.40
    20 Wagnerberger Fritz GER 02:41.70
    21 Ciaptak Jan POL 02:42.30
    22 Obermueller Beni GER 02:47.60
    23 Zillibiller Karl GER 02:43.00
    24 Hillbrand Gebhard AUT 02:43.20
    25 Lanig Hanspeter GER 02:44.30
    26 Alberti Bruno ITA 02:45.80
    27 Schuster Walter AUT 02:46.00
    28 Czarniak Wlodzimierz POL 02:47.40
    29 Roy Andrezjei POL 02:48.30
    30 Suter Kaspar SUI 02:49.40
    31 Streeter Leslie USA 02:50.60
    32 Molterer Anderl AUT 02:55.30
    33 Dodge Brooks USA 02:59.60
    DIS1 Tourounine Viktor RUS
    DIS1 Schwaiger Pepi GER
    DIS1 Milianti Paride ITA
    DIS1 Kalpala Eino FIN
    DIS1 Hinterseer Ernst AUT
    DIS1 Andersen Hans Magnus NOR
    DIS2 Olle Dalman SWE