HKR 2018

Results list Year by Year 1999

  • HKR Men - Combined

    Platz Name Nation Zeit
    Aamodt Kjetil Andre NOR
    Kjus Lasse NOR
    Accola Paul SUI
    4 Franz Werner AUT
    5 Cuche Didier SUI
    6 Gruenenfelder Juerg SUI
    7 Strobl Fritz AUT
    8 Herrmann Markus SUI
    9 Deneriaz Antoine FRA
    10 Jaerbyn Patrik SWE
    11 Sparovec Gregor SLO
    12 Mc Beath Darin CAN
    13 Trinkl Hannes AUT
    14 Cattaneo Luca ITA
    15 Schwarzacher Joyce Paul IRL
  • HKR Men - Downhill

    Platz Name Nation Zeit
    Kjus Lasse NOR 02:14.13
    Knauss Hans AUT 01:54.18
    Aamodt Kjetil Andre NOR 02:14.31
    Rzehak Peter AUT 01:54.33
    Franz Werner AUT 02:14.59
    Franz Werner AUT 01:54.35
    4 Kernen 2 Bruno SUI 02:15.09
    4 Kjus Lasse NOR 01:54.36
    5 Ghedina Kristian ITA 01:54.95
    5 Groenvold Audun NOR 02:15.18
    6 Schifferer Andreas AUT 01:55.05
    6 Strobl Fritz AUT 02:15.27
    7 Aamodt Kjetil Andre NOR 01:55.09
    7 Sivertsen Kenneth NOR 02:15.31
    8 Cuche Didier SUI 02:15.41
    8 Maier Hermann AUT 01:55.16
    9 Ghedina Kristian ITA 02:15.47
    9 Jaerbyn Patrik SWE 01:55.33
    10 Gruenenfelder Juerg SUI 02:15.50
    10 Strobl Josef AUT 01:55.39
    11 Eberharter Stephan AUT 01:55.53
    11 Strobl Josef AUT 02:15.64
    12 Jaerbyn Patrik SWE 02:15.66
    12 Runggaldier Peter ITA 01:55.88
    13 Rzehak Peter AUT 02:15.78
    13 Trinkl Hannes AUT 01:55.90
    14 Cavegn Franco SUI 01:55.92
    14 Nyberg Fredrik SWE 02:15.80
    15 Cavegn Franco SUI 02:15.92
    15 Sivertsen Kenneth NOR 01:56.00
    16 Cuche Didier SUI 01:56.01
    16 Knauss Hans AUT 02:15.95
    17 Eberharter Stephan AUT 02:15.99
    17 Greber Christian AUT 01:56.25
    18 Accola Paul SUI 02:16.07
    18 Herrmann Markus SUI 01:56.39
    18 Strobl Fritz AUT 01:56.39
    19 Deneriaz Antoine FRA 02:16.13
    20 Cattaneo Luca ITA 01:56.52
    20 Vitalini Pietro ITA 02:16.28
    21 Rahlves Daron USA 01:56.54
    21 Schifferer Andreas AUT 02:16.35
    22 Gruenenfelder Juerg SUI 01:56.56
    22 Runggaldier Peter ITA 02:16.40
    23 Fattori Alessandro ITA 01:56.72
    23 Greber Christian AUT 02:16.51
    24 Nyberg Fredrik SWE 01:56.80
    24 Rahlves Daron USA 02:16.68
    25 Accola Paul SUI 01:56.91
    25 Brezavsek Ales SLO 02:16.73
    26 Cretier Claude FRA 02:16.80
    26 Sauder Luke CAN 01:57.04
    27 Hoffmann Ambrosi SUI 01:57.41
    27 Hoffmann Ambrosi SUI 02:16.83
    28 Herrmann Markus SUI 02:17.02
    28 Meilleur Cedric FRA 01:57.48
    29 Deneriaz Antoine FRA 01:57.54
    30 Groenvold Audun NOR 01:57.74
    31 Vitalini Pietro ITA 01:58.03
    32 Sprenger Ludwig ITA 01:58.20
    33 Besse William SUI 01:58.35
    34 Brunner Michael GER 01:58.62
    35 Paulsen Lasse NOR 01:58.77
    36 Rauffer Max GER 01:58.88
    37 Fiala Jakub USA 01:58.90
    38 Galli Lorenzo ITA 01:58.95
    39 Mc Beath Darin CAN 01:58.96
    40 Sparovec Gregor SLO 01:59.22
    41 Melquiond Benjamin FRA 02:00.70
    42 Freshwater Andrew GBR 02:00.80
    43 Schwarzacher Joyce Paul IRL 02:09.50
    DNF Fleischer Chad USA
    DNF Maier Hermann AUT
    DNQ2 Bastelica Simon FRA
    DNQ2 Besse William SUI
    DNQ2 Brunner Michael GER
    DNQ2 Burtin Nicolas FRA
    DNQ2 Cattaneo Luca ITA
    DNQ2 Fattori Alessandro ITA
    DNQ2 Fiala Jakub USA
    DNQ2 Freshwater Andrew GBR
    DNQ2 Galli Lorenzo ITA
    DNQ2 Meilleur Cedric FRA
    DNQ2 Melquiond Benjamin FRA
    DNQ2 Paulsen Lasse NOR
    DNQ2 Rauffer Max GER
    DNQ2 Sauder Luke CAN
    DNQ2 Schwarzacher Joyce Paul IRL
    DNQ2 Seletto Erik ITA
    DNQ2 Sparovec Gregor SLO
    DNQ2 Trinkl Hannes AUT
    DIS Mc Beath Darin CAN
    DIS Sprenger Ludwig ITA
  • HKR Men - Slalom

    Platz Name Nation Zeit
    Kosir Jure SLO 01:36.40
    Plaschy Didier SUI 01:36.44
    Rocca Giorgio ITA 01:36.47
    4 Stangassinger Thomas AUT 01:36.77
    5 Amiez Sebastien FRA 01:36.81
    6 Palander Kalle FIN 01:36.82
    7 Grubelnik Drago SLO 01:36.83
    8 Bourgeat Pierrick FRA 01:36.86
    9 Aamodt Kjetil Andre NOR 01:37.26
    10 Nana Matteo ITA 01:37.40
    11 Valencic Mitja SLO 01:37.47
    12 Furuseth Ole Christian NOR 01:37.80
    13 Stiansen Tom NOR 01:37.86
    14 Simond Francois FRA 01:37.94
    15 Jagge Finn Christian NOR 01:37.96
    16 Walchhofer Michael AUT 01:37.97
    17 Casanova Marco SUI 01:37.98
    18 Tescari Fabrizio ITA 01:38.06
    19 Von Gruenigen Michael SUI 01:38.18
    20 Eberle Markus GER 01:38.30
    21 Baptendier Jerome FRA 01:38.35
    22 Kolle Arnt Georg NOR 01:38.52
    23 Vrhovnik Matjaz SLO 01:38.54
    24 Kjus Lasse NOR 01:38.69
    25 Llorach Gaetan FRA 01:38.94
    26 Albrecht Kilian AUT 01:38.96
    27 Dimier Yves FRA 01:38.97
    DNF Bachleda Andrzej POL
    DNF Bergamelli Thomas ITA
    DNF Bjornsson Kristinn ISL
    DNF Buraas Hans Petter NOR
    DNF Castellano Christian ITA
    DNF Chenal Joel FRA
    DNF Ertl Andreas GER
    DNF Ghedina Kristian ITA
    DNF Grandi Thomas CAN
    DNF Gravier Richard FRA
    DNF Gunnarsson Arnor ISL
    DNF Hayer Stanley CAN
    DNF Kimura Kiminobu JPN
    DNF Maier Hermann AUT
    DNF Maxa Marcel CZE
    DNF Mayer Christian AUT
    DNF Nyberg Fredrik SWE
    DNF Pool Thomas SUI
    DNF Raich Benjamin AUT
    DNF Reiter Mario AUT
    DNF Vogl Alois GER
    DNF Weiss Angelo ITA
    DNQ2 Accola Paul SUI
    DNQ2 Bergamelli Sergio ITA
    DNQ2 Cattaneo Luca ITA
    DNQ2 Cuche Didier SUI
    DNQ2 Deneriaz Antoine FRA
    DNQ2 Franz Werner AUT
    DNQ2 Ganahl Markus LIE
    DNQ2 Gros Sacha USA
    DNQ2 Gruenenfelder Juerg SUI
    DNQ2 Herrmann Markus SUI
    DNQ2 Hirasawa Gaku JPN
    DNQ2 Imboden Urs SUI
    DNQ2 Jaerbyn Patrik SWE
    DNQ2 Kunc Mitja SLO
    DNQ2 Kuosmanen Aleksi FIN
    DNQ2 Leroy Andy USA
    DNQ2 Lindner Gustav SWE
    DNQ2 Marila Mika FIN
    DNQ2 Mc Beath Darin CAN
    DNQ2 Miller Bode USA
    DNQ2 Minagawa Kentaro JPN
    DNQ2 Rolland Eric FRA
    DNQ2 Saeter Aane NOR
    DNQ2 Schilchegger Heinz AUT
    DNQ2 Schoenfelder Rainer AUT
    DNQ2 Schwarzacher Joyce Paul IRL
    DNQ2 Sparovec Gregor SLO
    DNQ2 Stampfer Roland AUT
    DNQ2 Strand Nilsen Harald Christian NOR
    DNQ2 Strobl Fritz AUT
    DNQ2 Trinkl Hannes AUT
    DNQ2 Vicquery Simone ITA
    DNQ2 Violon Pierre FRA
    DNQ2 Voglreiter Siegfried AUT
    DNQ2 Wyssen Koebi SUI
    DNQ2 Zinsli Andrea SUI
    DNS Hansson Martin SWE
    DNS Hoffmann Ambrosi SUI
    DNS Knauss Hans AUT